Ekonomické vyhliadky vyspelých štátov OECD sa zlepšujú

13.01.2014 Celý región

Paríž 13. januára (TASR) - Ekonomické vyhliadky vyspelých štátov združených v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa zlepšujú. Dôvodom je zotavovanie eurozóny, ktoré začína naberať tempo. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu OECD, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.

Prieskum, ktorý organizácia so sídlom v Paríži aktualizuje každý mesiac, odhalil, že kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja pre celý región OECD, tzv. composite leading index (CLI), vzrástol v novembri 2013 na 100,9 bodu z októbrových 100,7 bodu. Hodnota indexu sa tak ešte viac vzdialila od dlhodobého priemeru 100 bodov a dosiahla najvyššiu úroveň od marca 2011.

Pozitívnu zmenu v dynamike hospodárskeho rastu naznačil vývoj indexu v eurozóne. Hodnota CLI krajín, ktoré platia eurom, v novembri stúpla na 101 bodov zo 100,8 bodu v októbri, pričom CLI všetkých troch najväčších ekonomík bloku - Nemecka, Francúzska aj Talianska - sa zvýšil.

V prípade USA, Japonska a Británie sa rast CLI "upevnil" a v prípade Kanady začal naberať tempo. Presnejšie, hodnota indexu najväčšej svetovej ekonomiky - Spojených štátov - v novembri vzrástla na 101 bodov z októbrových 100,9 bodu.

Čo sa týka ďalšieho vývoja veľkých transformujúcich sa ekonomík - novembrový prieskum priniesol zmiešané výsledky. CLI Číny v sledovanom období mierne vzrástol na 99,4 bodu z 99,3 bodu v októbri a CLI Indie stagnoval na úrovni 97,5 bodu.

Kompozitný index hlavných ekonomických ukazovateľov (CLI) predpovedá vývoj v nasledujúcich šiestich mesiacoch pre región ako celok, aj pre jednotlivé členské štáty OECD.
 

Vyberte región